22. NEDELJA MED LETOM

Odlomki Božje besede na 22. nedelja med letom: Jer 20,7-9; Rim 12,1-2; Mt 16,21-27

Mašni nameni

ZAKAJ VZETI KRIŽ???

Ko začne Jezus apostolom razodevati o svojem bodočem trpljenju in strašni smrti, ga Peter potegne v stran in mu začne braniti: "Nikakor Gospod, to se ti ne sme zgoditi!" Peter noče, da bi Jezus trpel. Bog tega ne sme dopustiti!
Mislimo tudi kristjani podobno? Če je Bog Vsemogočen in nas ljubi, torej ne sme dopustiti trpljenja?! Zakaj nič ne ukrene? Mnogi so razočarani nad njim, ker nič ne stori proti trpljenju. Protestirajo proti naravnim normam, ki po njihovem mnenju ljudem preprečujejo srečno življenje. Zakaj so prepovedani predzakonski odnosi, če pa zaljubljenca osrečujejo? Zakaj bi zakonci morali vztrajati v zakonu, kjer je ljubezen mrtva? Zakaj bi bil skok čez plot nekaj slabega, če je življenje v zakonu postalo dolgočasno? Zakaj bi žena morala roditi nenačrtovanega otroka, če pa se ga da odpraviti? Zakaj bi ostareli in bolni bili v breme družini in družbi? Zakaj bi se moral ozirati na drugega, če imam možnost, da se uveljavim? Enkrat živimo in življenje je kratko! Mnoge naravne norme je javno mnenje že odvrglo v ropotarnico, le Cerkev še vztraja na njih! Morda pa Cerkev ni dobro razumela Jezusovega nauka?! S kakšno pravico brani Cerkev ljudem srečno življenje? Ali res le Cerkev? Ali pa je Jezusov evangelij tako nesodoben in za časom?
Jezus Petru ostro odgovori: "Pojdi od mene satan!" Trde so te besede in to iz ust Jezusa, ki je vendar ljubezniv in usmiljen. Jezus je bil zato tako oster, ker ga je Peter hotel odvrniti od poti, ki mu jo je določil Oče. Ta pot ni pot brez trpljenja, pot uspeha in moči. To je pot neuspeha in nemoči, a prav v nemoči se pokaže Božja moč. Jezusovo trpljenje in smrt je pot v novo življenje. Križ je most k resničnem življenju.
Trpljenje ima skriti smisel. Kdor hoče hoditi za Jezusom, mora vzeti križ na svoje rame in mu slediti. To je način, kako doseči srečo. Peter je to spoznal pozneje, ko ga je hoja za Kristusom dobesedno pripeljala na križ. Logiko križa razume le, kdor veruje v Jezusa. Kdor ne veruje, je zanj križ nesmisel in neumnost.
Vsak kristjan se mora vprašati, če njegova vera v Jezusa vključuje tudi križ. To ne pomeni, da ne bi ljudem lajšali bolečin, kjer moremo. Križ ostane. Ni hoje za Kristusom, brez križa. Ne moremo zavračati trpljenja, ker pač hočemo imeti nekaj od življenja. Kaj to pomeni? Ali je pravo življenje, življenje brez Kristusa? Sreča in polnost ne pomenita življenje brez trpljenja. Želja po sreči, pomeni želja po smislu - kar je dejansko želja po Bogu. Če sem prepričan, da Bog obstaja, da mi hoče dati delež pri večnem življenju, potem se ne bom bal križa. Nosil ga bom s Kristusom, ki hodi z menoj in je že v novem življenju. Tako bo moj križ res most v novo in večno življenje.

OZNANILA

• Vse veroučence, ki niste sodelovali na oratoriju, naprošam, da opravite sv. spoved v prvem tednu septembra. Vsak dan bom uro pred sv. mašo na razpolago.
  • V ponedeljek bo v Sp. Idriji po sv. maši srečanje za starše 1. in 2. razreda.
  • V torek bo v Sp. Idriji po sv. maši srečanje za starše prvoobhajancev.
  • V sredo bo v Sp. Idriji po sv. maši srečanje za starše 4., 5., 6. in 7. razreda.
  • V četrtek bo v Ledinah srečanje za starše veroučencev vseh razredov.
  • V petek dopoldne bom obiskoval bolne in ostarele.
  • V petek bom v Sp. Idriji od 18h dalje na razpolago za sv. spoved. Poleg birmancev, ste k temu zakramentu povabljeni vsi župljani.
  • V petek bo v Sp. Idriji po sv. maši srečanje za starše birmancev in vaje za MPZ.
  • V soboto bo v Sp. Idriji po sv. maši predstavitev poletnega misijona na Madagaskarju, ki ga je doživel g. Blaž Lapanja. Vabljeni.
  • V nedeljo bo v Ledinah ob 9h in Sp. Idriji ob 10.30 pri sv. maši blagoslov šolskih torb in veroučencev. Povabljeni ste, da k sv. maši prinesete šolske torbe.
  • V nedeljo bodo v Ledinah po sv. maši vaje za otroški pevski zbor. Vabljeni novi člani.
  • V nedeljo bo v Sp. Idriji po sv. maši blagoslov obnovljenih cerkvenih vrat in kora.
  • Za lep in duhovno bogat teden - ki se je zgodil - gre zahvala Bogu, animatorjem, gospodinjam, staršem in sponzorjem.
  • V soboto 13.9. bo na Sv. Gori SMD za nove duhovne poklice. Molitev križevega pota se prične ob 8. uri, sv. maša bo ob 10.30. Prijave sprejema ga. Rozina Kutin v Sp. Idriji in ga. Mateja Kavčič v Ledinah. Odhod avtobusa iz Sp. Idrije bo ob 6.30.
  • V nedeljo 14. 9. bomo v Idr. Krnicah obhajali 10. obletnico posvetitve cerkve sv. Florjana. Slavje bo vodil upokojeni g. škof Metod Pirih. Vabljeni.
  • Letos bo 26. 10. naš bogoslovec g. Blaž Lapanja prejel prvo stopnjo duhovništva - diakonat.  V ta namen bomo organizirali župnijsko romanje v Medjugorje, ki bo od 15. do 18. oktobra 2014. Prijave sprejemata: ga. Rozina Kutina na gsm:041 263 763 in ga. Mateja Kavčič na gsm: 041 390 983.

Pred nami:

sobota, 6.9. - Predstavitev  Madagaskarja – fotke, vtisi…

nedelja, 7.9. - Blagoslov šolskih torb, cerkvenega kora in vrat

nedelja, 7.9. - Sv. maša na Jezeru

ponedeljek, 8.9. - Začetek veroučnega leta

nedelja, 14. 9.  - Sv. maša v I. K. ob 10. obletnici posvetitve cerkve - škof Metod Pirih