5. VELIKONOČNA NEDELJA

 


Odlomki Božje besede na 5. Velikonočno nedeljo: Apd 14,21-27; Raz 21,1-5; Jn 13,31-35

 

 

 

 

 

Mašni nameni

 

 

 

MED SEBOJ....

Zdaj je Sin človekov proslavljen in Bog je proslavljen v njem.” S temi besedami napove Jezus začetek svoje in Očetove zmage. Božja volja se začenja spolnjevati. Ne, da bi Oče želel Sinovo smrt, hoče le ljubezen, ki ne pozna pogojev.
Jezus govori o Božji ljubezni in človekovem odgovoru na to ljubezen. Ne le govori, on živi ta človekov odgovor. Stoji za svojim sporočilom, čeprav mora ugotoviti, da se prvotno navdušenje ljudi zmanjšuje in celo obrača proti njemu. Jezusove sodobnike njegova radodarna ljubezen vznemirja, zato ga želijo odstraniti s poti.
Eden izmed njegovih učencev ga proda njegovim nasprotnikom in s tem da Jezusu priložnost, da pokaže svojo ljubezen do skrajnih meja, ki je močnejša od smrti. “Ljubil je svoje, ki so bili na svetu in ljubil jih je do konca.” V tem je Očetovo in Jezusovo poveličanje.
“Po tem vas bodo spoznali, da ste moji učenci, ako boste imeli ljubezen med seboj.” Kdor sledi Jezusu v takšni ljubezni, pričuje svetu. Svet ne doživi vstalega Jezusa neposredno. Doživi pa, kako Jezusova prisotnost spremeni njegove prijatelje, ki iz boječih mož postanejo neustrašni pričevalci. Ljubezen, ki jo živijo Jezusovi učenci je poziv za ljudi v svetu, da se jim pridružijo in gradijo nov svetovni red, kjer resnica izpodriva laži, ljubezen do bližnjega egoizem, kjer zvestobo tudi smrt ne zaustavi.
Ljubezen Jezusovih učencev naj bi svetu dajala upanje, kljub temni resničnosti, da so na svetu še vedno vojne, da hoče hudobija imeti zadnjo besedo in, da ima nasilje še vedno moč. 
Ljubezen, ki jo živijo Jezusovi učenci kaže, da je ljubezen tudi v tem svetu mogoča, če človek gradi na Jezusovih besedah in njegovem življenju, čigar smrt in vstajenje kažeta, da je življenje močnejše od sovraštva. To je Božje sporočilo za nas. 
Ni nerazumljivo, a niti samo po sebi umevno. Razumemo ga le, če se popolnoma izročimo Jezusu in z njegovo pomočjo ljubimo tudi tiste, ki nas sovražijo.
 • V ponedeljek bo v Sp. Idriji po sv. maši srečanje ŽGS.
 • V sredo bo romanje za starejše iz Ledin in okolice. Poromali bomo v Koper (stolnica - sveta vrata), imeli istrsko kosilo v Dekanih in zaključili z litanijami Matere Božje v Logatcu. Odhod avtobusa bo ob 7.30 iz Ledin.
 • V sredo bo v Sp. Idriji po sv. maši adoracija in slavilna molitev.
 • V četrtek in petek ne bo verouka.
 • V petek bodo v Sp. Idriji po sv. maši vaje za mladinski pevski zbor.
 • V soboto bomo poromali po Italiji. Odhod avtobusa bo iz Sp. Idrije ob 5h. Po poti  bomo imeli skupno kosilo iz popotne torbe. Priporočam, da s  seboj  vzamete hvalnice in pesmarice. V nujnih primerih se obrnite na župnika v Idriji. Hvala za razumevanje.
 • V nedeljo bomo v Ledinah obhajali god sv. Florjana. Procesija se bo pričela ob 8.30 iz Led. Krnic proti Ledinam, kjer bo sv. maša.
 • V nedeljo se bo začela šmarnična pobožnost naslovom PATER, KI JE VIDEL JEZUSA. Vsi, posebej še otroci ste v mesecu maju vsak večer vabljeni k šmarnični pobožnosti in petim litanijam Matere Božje - v Sp. Idriji in Vrsniku ob 19h ter v Idr. Krnicah in Ledinah ob 18h. V svetem letu usmiljenja, ki ga povezujemo z zakramentom spovedi, so v februarju v Rim pripeljali  posmrtne ostanke dveh velikih spovednikov: sv. p. Leopolda Mandića in sv. p. Pija. Zato je v letošnjem letu življenjepis o p. Piju še kako primerno šmarnično čtivo. Vsak dan prinaša nalogo. Starši spodbudite svoje otroke k udeležbi.
 • V soboto 7.5. bo dekanijsko romanje k svetim vratom v Log pri Vipavi. Vabljeni vsi, še posebej tisti, ki ste opravjali pobožnost PRVIH PET SOBOT.  Sprejemamo prijave.
 • V nedeljo, 8.5. bo v Ledinah praznovanje prvega svetega obhajila.
 • V nedeljo, 8. 5. bomo v Idr. Krnicah obhajali god sv. Florjana s sv. mašo ob 15h.
 • V pripravi na 100-letnico fatimskih dogodkov bo v Slovenijo priromal milostni kip Marije Romarice. V naši dekaniji bo v mesecu juliju. Škofje so nas povabili, da se na ta obisk pripravimo z molitvijo rožnega venca in s prvo sobotno pobožnostjo. Za obhajanje PET PRVIH SOBOT je potreben zakrament sprave, prejem sv. obhajila, molitev dela rožnega venca ob premišljevanju skrivnosti.    
 • Vstopili smo v izredno LETO USMILJENJA. V ta namen roma (Govejk/Šolska) slika Božjega usmiljenja v obeh župnijah. Pri vsaki hiši naj ostane en dan. Povabljeni, da se cela družina ali posameznik zbere pri molitvi (rožni venec Božjega Usmiljenja in zmoli vzklike Božjega usmiljenja) in se zahvali za vse prejete milosti in moli za srečno zadnjo uro.